فن کویل چیست | قیمت فن کویل + نحوه کار کرد

فن کویل چیست | قیمت فن کویل + نحوه کار کرد

فن کویل چیست ؟

فن کوئل یک وسیله ساده است که از یک مبدل حرارتی گرمایش و یا خنک کننده یا “کویل” و پنکه تشکیل شده است. این بخشی از سیستم HVAC است که در ساختمانهای مسکونی ، تجاری و صنعتی یافت می شود.

دستگاه فن کوئل وسیله ای متنوع است که گاهی اوقات از داکت کار می کند و برای کنترل درجه حرارت در فضایی که نصب شده است ، یا در خدمت چندین فضا استفاده می شود.

این کنترل یا توسط سوئیچ روشن / خاموش دستی یا ترموستات انجام می شود ، که با استفاده از یک شیر کنترل و / یا سرعت فن ، جریان آب را به مبدل حرارتی کنترل می کند.

با توجه به سادگی و انعطاف پذیری آنها ، واحدهای فن کوئل می توانند نسبت به سیستم های هوای تازه 100٪ مجرای هوای تازه (VAV) یا سیستم های گرمایشی مرکزی با واحدهای انتقال هوا یا پرتوهای سرد ، اقتصادی تر باشند. تنظیمات واحد مختلف در دسترس است ، از جمله افقی (سقف نصب شده) یا عمودی می باشد .

خروجی سر و صدا از FCU ها ، مانند هر شکل دیگری از تهویه مطبوع ، اساساً به دلیل طراحی واحد و مصالح ساختمانی اطراف آن است.

برخی از آنها سر و صدای کم NR25 یا NC25 را ارائه می دهند.

با مشاهده دمای هوای ورودی به واحد و دمای هوایی که از واحد خارج می شود ، می توان خروجی حاصل از FCU را ایجاد کرد ، همراه با حجم هوا در داخل واحد منتقل می شود.

این جمله ساده انگارانه است ، و در مورد نسبت گرمای معقول و ظرفیت خاص حرارت هوا نیز قرائت می شود ، که هر دو در عملکرد حرارتی تأثیر دارند.

فن کویل

مقاله مرتبط : فن سانتریفیوژ چیست ؟!

طراحی و عملکرد

واحد فن کوئل طیف وسیعی از محصولات را در بر می گیرد و به معنای چیزهای متفاوتی برای کاربران ، مشخصات و نصب کننده ها در کشورها و مناطق مختلف به ویژه در رابطه با اندازه محصول و توان خروجی خواهد بود.

انواع واحد فن کویل

واحد فن کوئل عمدتاً به دو نوع اصلی سقوط می کند.

همانطور که از نام ها مشخص است ، در نوع اول فن ها به گونه ای تعبیه شده اند که از طریق مبدل حرارتی ضربه می خورند ، و در نوع دیگر فن ها پس از سیم پیچ تعبیه می شوند.

به گونه ای که هوا را از طریق آن بیرون می کشد. رسم از طریق واحدها از نظر حرارتی برتر هستند ، زیرا معمولاً از مبدل حرارتی استفاده بهتری می کنند.

با این حال آنها گران تر هستند ، زیرا برای نگه داشتن فن ها به شاسی احتیاج دارند.

در حالی که یک واحد پرش معمولاً از مجموعه فن هایی تشکیل می شود که مستقیماً روی سیم پیچ قرار می گیرند.

ممکن است یک واحد سیم پیچ فنر درون اتاق یا منطقه ای که در آن سرویس قرار دارد پنهان شده یا در معرض آن قرار بگیرد.

در ساختمان های مرتفع ، کویل های فن ممکن است به صورت عمودی اقرار گیرند .

یکی در بالای دیگری از کف به کف قرار گرفته و همه توسط یک حلقه لوله کشی به هم وصل شده اند.

واحدهای کویل فن یک مکانیزم عالی برای سیستم های دیگ بخار هیدرولیک در برنامه های بزرگ تجاری مسکونی و سبک است.

در این برنامه ها ، واحدهای کویل فن در سقف حمام سوار شده اند و می توانند برای تأمین مناطق نامحدود راحتی – با قابلیت خاموش کردن مناطق بلااستفاده از سازه برای صرفه جویی در انرژی – مورد استفاده قرار گیرند.

نصب فن کوئل

در ساخت و سازهای مسکونی مرتفع ، به طور معمول ، هر واحد کویل فن به یک مستطیل مستطیلی مستطیل در صفحه بتونی که در بالای آن قرار دارد ، احتیاج دارد.

معمولاً 2 یا 4 لوله ساخته شده از ABS ، فولاد یا مس وجود دارد که از کف آن عبور می کنند. لوله ها معمولاً با عایق تبرید مانند آکریلونیتریل بوتادین / پلی وینیل کلرید (AB / PVC) فوم انعطاف پذیر (مارک های Rubatex یا Armaflex) روی تمام لوله ها عایق بندی می شوند ، یا حداقل در خطوط آب سرد برای جلوگیری از شکل گیری رسوبات .

واحدهای موتور DC / EC در فن

این موتورها را گاهی موتورهای DC می نامند ، بعضی اوقات موتورهای EC و گاهی موتورهای EC / DC نامیده می شوند.

DC مخفف عبارت Direct Direct و EC مخفف Electronic Commutated است.

موتورهای DC اجازه می دهند تا سرعت پنکه های داخل فن کوئل با استفاده از ورودی 0-10 ولت ‘سیگنال’ به موتور / ثانیه کنترل شود ، ترانسفورماتورها و سوئیچ های سرعت مرتبط با AC فن های کویل لازم نیست.

تا یک ولتاژ سیگنال 2.5 ولت (که ممکن است با تولید کننده های مختلف فن / موتور متفاوت باشد) فن در حالت متوقف قرار می گیرد.

اما با افزایش ولتاژ سیگنال ، فن تا یکپارچه در سرعت افزایش می یابد تا اینکه به حداکثر سیگنال برسد.

ولتاژ 10 ولت  فن کوئلها عموماً بین 4 ولت و 7.5 ولت کار می کنند زیرا در زیر 4 ولت حجم هوا بی اثر است و بالاتر از 7.5 ولت فن کویل برای اکثر برنامه های تجاری بسیار پر سر و صدا است.

ولتاژ سیگنال 0-10 ولت را می توان از طریق پتانسیومتر ساده تنظیم کرد و چپ یا ولتاژ سیگنال 0-10 ولت را می توان با کنترل ترمینال روی هر یک از واحدهای فن کویل به موتورهای فن تحویل داد.

اولی بسیار ساده و ارزان است اما دومی این امکان را می دهد که به طور مداوم سرعت فن را بسته به شرایط / تأثیرات مختلف خارجی تغییر دهید.

این شرایط / معیارها می تواند تقاضای “زمان واقعی” برای گرمایش یا سرمایش ، سطح اشغال ، سوئیچ های پنجره ، ساعتهای زمان یا تعداد ورودیهای دیگر از خود واحد ، سیستم مدیریت ساختمان یا هر دو باشد.

دلیل محبوبیت فن کویل

دلیل این که این واحدهای کویل دی سی فن ، علی رغم پیچیدگی نسبی ظاهری ، محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند .

افزایش سطح راندمان انرژی آنها در مقایسه با همتایان موتور AC در چند سال پیش است. مبادله مستقیم ، AC به DC ، مصرف برق را تا 50٪ کاهش می دهد.

اما با استفاده از کنترل سرعت فن وابسته به تقاضا و شغل ، می توانید پس انداز را تا 80٪ ببرید. در مناطقی از جهان كه به لحاظ قانونی الزامات لازم برای بهره وری انرژی برای فن كویل (مانند انگلیس) وجود دارد ، واحدهای كویل دی سی فن به سرعت در حال تبدیل شدن به تنها گزینه هستند.

برای ارزیابی این پست کلیک کنید!
[Total: 0 Average: 0]

1 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.